Na czym polega monitorowanie sieci?

Jeśli byłeś w branży IT przez jakąkolwiek ilość czasu, prawdopodobnie słyszałeś taki termin jak „monitorowanie sieci”. Odnosi się on do praktyki utrzymywania oka na sprzęt sieciowy, aby upewnić się, że wszystko działa sprawnie. Ale co to naprawdę znaczy?

Typowy system monitorowania sieci wykorzystuje kombinację narzędzi sprzętowych i programowych, które współpracują ze sobą w celu gromadzenia danych o sieci. Jedna z popularnych metod wykorzystuje protokół SNMP (Simple Network Management Protocol). Protokół ten umożliwia systemowi przesłuchiwanie urządzeń sieciowych, takich jak zapory, routery i serwery, w celu określenia podstawowych szczegółów na ich temat, takich jak adresy IP, wykorzystanie pamięci i wykorzystanie pasma. Informacje te mogą być wykorzystane do wykrycia problemów zanim się one pojawią – na przykład, jeśli serwer nagle zacznie zużywać dużo więcej pasma niż wcześniej, może to wskazywać na problem z serwerem lub z jedną z jego aplikacji.

Monitorowanie sieci obejmuje również zbieranie logów z różnych miejsc w sieci. Serwery są zazwyczaj skonfigurowane tak, aby tworzyć logi dotyczące określonych zdarzeń – na przykład, gdy ktoś zgłasza zapotrzebowanie na treść z Twojej witryny lub wywołuje komunikat o błędzie. Logi te zapewniają cenny wgląd w to, co dzieje się w sieci i mogą być wykorzystane do zauważenia trendów w czasie. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://becomedia.pl/.

Możesz również polubić…