Portugalia słynie z uprawy winorośli i produkcji wina już od czasów starożytnych. Dziś kraj ten zajmuje dziesiąte miejsce na świecie pod względem produkcji wina, co uznać można za znaczący sukces, biorąc pod uwagę jego stosunkowo niewielkie terytorium. Wina portugalskie produkowane są głównie z rodzimych szczepów winorośli, nie uprawianych nigdzie indziej. Ich liczbę szacuje się nawet na 300, przy czym winnice dość rzadko uprawiają tylko jeden szczep. Dlatego też wina portugalskie to w zdecydowanej większości kupaże, a rzadko kiedy wina jednoodmianowe. Do najbardziej popularnych należą porto, madera i vinho verde.
Porto to wino wzmacniane, tradycyjnie wytwarza się je w okolicy Porto z winogron uprawianych w dolinie rzeki Douro na północy kraju. Jest to zwykle wino słodkie lub półsłodkie i zależnie od odmiany winogron, z jakiej zostanie wyprodukowane, może osiągać barwę od słomkowej aż po ciemnoczerwoną. Dużą zawartość alkoholu – nawet 20 procent – zawdzięcza dodaniu spirytusu podczas procesu fermentacji.
Madera, podobnie jak porto, jest winem wzmacnianym. Produkowane jest na wyspie Madera, której wulkaniczne gleby pozwalają cieszyć się niezwykle obfitymi plonami mimo niewielkiej powierzchni plantacji. W przeciwieństwie do porto, madera może być zarówno słodka, jak i wytrawna, a tym co ją wyróżnia wśród innych gatunków win, jest dojrzewanie w wysokiej temperaturze. Przyspiesza to fermentację i zwiększa trwałość alkoholu.
Vinho verde to gatunek lekkiego, rześkiego wina, produkowanego na północy Portugalii. Są to wina zarówno białe, jak i czerwone, choć te drugie cenione są przede wszystkim w kraju pochodzenia. Ze względu na owocowy posmak doskonale smakują schłodzone. Warto też pamiętać, że ten gatunek wina niezbyt nadaje się do długiego przechowywania i należy spożyć je najpóźniej rok po wyprodukowaniu.