Ręczny skaner 3D

Skanery 3D są coraz chętniej wykorzystywane w dziedzinie produkcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się skanery ręczne, które mogą skanować obiekty z dużą dokładnością. Ręczny skaner 3D to urządzenie optyczne, które rejestruje trójwymiarowe, bezkontaktowe obiekty, mierząc ich odległość od skanera. Ręczne skanery są przenośne i mogą skanować każdy obiekt – mały lub duży, abstrakcyjny lub realistyczny.

Ręczne skanery 3D to stosunkowo nowa technologia, a ich pierwsze modele zostały wydane w 2015 roku. Ich wysokość sięga 3 metrów i skanuje każdy obiekt, który nie jest większy niż zasięg skanera. Proces skanowania trwa mniej niż 10 sekund i może osiągnąć dokładność około 0,3 mm. Ręczne skanery 3D szybko zyskują popularność. Istnieją dwa główne typy ręcznych skanerów 3D: skanery laserowe i skanery światła strukturalnego. Laserowe ręczne skanery 3D wykorzystują lasery do skanowania obiektów, a następnie tworzą chmurę punktów, która jest wykorzystywana do generowania cyfrowej kopii obiektu. Skanery 3D ze światłem strukturalnym emitują światło podczerwone na obiekt, które jest następnie odbijane z powrotem w skanerze. To odbite światło podczerwone jest analizowane przez kamerę skanera, która generuje chmurę punktów, podobnie jak skaner laserowy.

Proces skanowania, czas jego trwania oraz jego dokładność w dużej mierze zależą od indywidualnych czynników, takich jak skanowany materiał, kształt czy jego rozmiar. Kształt obiektu określi, jak dobrze można go zeskanować w zależności od rodzaju skanera. Ręczny skaner 3D to urządzenie, które umożliwia użytkownikowi wykonywanie pomiarów 3D bez konieczności używania innego sprzętu. Skanowanie 3D polega na obliczeniu odległości między dwoma obiektami, a następnie wykorzystaniu tych danych do odtworzenia obiektu w postaci cyfrowej. Ręczny skaner 3D pozwolił wielu osobom całkowicie pominąć ten proces, ponieważ może być używany w podróży i nie wymaga żadnej zewnętrznej kalibracji. Ręczny skaner 3D to urządzenie, które może skanować powierzchnię lub obiekt i tworzyć cyfrowy model 3D.

Możesz również polubić…