Jak zapobiec zjeżdżaniu auta na boki?

Gdy samochód zaczyna się ślizgać na boki, skorygowanie poślizgu może być trudne. Pomimo tego faktu, istnieją pewne rzeczy, które można zrobić, aby odwrócić sytuację. Kiedy samochód zaczyna się ślizgać, pierwszym odruchem jest często kierowanie w stronę poślizgu, ale jest to działanie, którego należy unikać. Najlepszym sposobem na skorygowanie poślizgu jest całkowite zaprzestanie kierowania pojazdem i takie hamowanie, aby stopniowo zwalniać wszystkie cztery koła.

W celu zatrzymania poślizgu, gdy pojazd już się ślizga, trzeba będzie wywrzeć nacisk na oba hamulce. Powinno to dać efekt równomiernego spowolnienia wszystkich czterech kół i zmniejszenia mocy po obu stronach samochodu. Jeśli Twój samochód posiada ABS lub Anti-Lock Brakes, pomoże to zapobiec poślizgowi, jak również nagłemu szarpnięciu. Nie pompuj hamulców! Pompowanie hamulców spowoduje nierównomierne hamowanie i tylko pogorszy sytuację.

Zamiast kierować się w stronę poślizgu i pompować hamulce, należy całkowicie się zatrzymać, a następnie przyspieszyć w linii prostej, gdy już upewnimy się, że odzyskaliśmy kontrolę nad pojazdem. Kluczem do tego jest unikanie szybkich ruchów i powolne podejmowanie działań, jeśli chcesz uniknąć wypadku. Więcej o motoryzacji znajdziesz na stronie https://trans-moto.pl/ .

Możesz również polubić…